Z dumą informujemy o pomyślnym zakończeniu podkomponentu 2.3 „Wspieranie edukacji włączającej” projektu modernizacji edukacji w Kazachstanie, realizowanego we współpracy z „Astana Inform Service” (Kazachstan) i „A-Vector” (Ukraina)/UNOWA (Polska) przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Republiki Kazachstanu (MSHE) i Banku Światowego. Celem rozwojowym projektu była poprawa jakości i równości w szkolnictwie podstawowym i średnim, szczególnie w szkołach wiejskich.
W ramach tego projektu opracowaliśmy indywidualny program szkoleniowy i przeszkoliliśmy pracowników uniwersytetów oraz nauczycieli i specjalistów z ogólnodostępnych szkół średnich i organizacji zajmujących się edukacją specjalną w zakresie Stosowanej Analizy Zachowania – ABA i metodologii ADOS-2, aby umożliwić im diagnozę i zapewnienie wsparcia psychologicznego i pedagogicznego dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SEN).
W wyniku realizacji zadania wypełniono lukę w wiedzy nauczycieli na temat specjalnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Na zakończenie projektu 21 czerwca 2024 r. odbyło się seminarium końcowe zorganizowane we współpracy z „Astana Inform Service” (Kazachstan) i „A-Vector” (Ukraina)/UNOWA (Polska). Podczas seminarium głos zabrały kluczowe osobistości wspierające zaangażowanie w edukację włączającą:
- Gulzat Kobenova, Przewodnicząca Komitetu ds. Szkolnictwa Wyższego i Podyplomowego MSHE, podkreśliła przyszłość systemu edukacji w Kazachstanie oraz znaczenie zrównoważonego rozwoju systemu edukacji włączającej.
- Dastan Yessenov, koordynator grupy zarządzającej projektem, podkreślił nowe możliwości wsparcia i rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Mikhail Kalitkin, dyrektor akademicki UNOWA/”A-Vector”, zauważył znaczną poprawę jakości wsparcia dla dzieci dzięki metodologiom ABA i ADOS-2.
- Andrey Vyshnyak, dyrektor wykonawczy UNOWA/”A-Vector”, przedstawił wyniki szkolenia i perspektywy na przyszłość.
- Alexander Sorokin, międzynarodowy ekspert i autor metod diagnozowania autyzmu, podkreślił znaczenie wczesnej diagnozy autyzmu.
- Ainur Nurova, krajowy ekspert i analityk behawioralny w BCBA, podkreślił integrację nowych metodologii z procesem edukacyjnym.
Podczas sesji panelowej wygłoszono ważne przemówienia:
- Klara Turebayeva zwróciła uwagę na praktyczność wiedzy w ramach szkolenia.
- Ekaterina Drauzina podkreśliła praktyczne aspekty wykorzystania zdobytej wiedzy w pracy systemu szkolnictwa średniego.
- Zaure Dzhangeldinova mówiła o znaczeniu systematycznej pracy metodologicznej.
Szczególnym momentem było wystąpienie Kirilla Kalitkina, dziesięcioletniego chłopca z autyzmem, który podzielił się swoją historią pracy i pomyślnego rozwoju w oparciu o programy ABA i systemy diagnostyczne. Było to wzruszające przypomnienie znaczenia naszej pracy.
Seminarium zakończyło się podsumowaniem i wręczeniem certyfikatów uczestnikom, co stało się symbolicznym zakończeniem projektu. Na tym jednak nasza praca się nie kończy.
Wyrażamy szczerą wdzięczność wszystkim uczestnikom i partnerom. Wasze wsparcie i udział umożliwiły realizację tego projektu i przyczyniły się do realnej poprawy przyszłości dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Kazachstanie.
Nasza podróż dopiero się zaczyna. Będziemy nadal pracować nad poprawą praktyk edukacyjnych i wspieraniem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dziękujemy, że jesteście z nami!
Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)